Tonozlu Galeriler

Müzenin üçüncü kısmı, panorama bölümünü çevreleyen koridordaki 18 galeride yer alan tematik sergi alanlarından oluşmaktadır. 1919 - 1938 yılları arasında, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK dönemine ilişkin olayların anlatıldığı galeriler, ATATÜRK ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne farklı bir atmosfer kazandırmıştır. Bu galerilerde, Türk yurdunun paylaşılması, ulusun uyanışı, Kurtuluş Savaşı evreleri ve zaferden sonra modern Türkiye’nin doğuşunu hazırlayan inkılaplar anlatılmıştır. Ayrıca burada konularla ilgili 2.000 kadar fotoğraf bulunmaktadır. Bu bölümdeki ikinci koridorun hemen ortasında Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün mezar odası yer alır. Ayrıca bu kısımda değerli sanatçılar tarafından hazırlanmış rölyefler, maketler ve Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasını sağlayan asker ya da sivil kahramanlardan yirmisinin büstü ve kısa öz geçmişleri yer almaktadır.

Mezar Odasının girişinde, ATATÜRK’ün vefatı, cenaze töreni ve mezar odasıyla ilgili fotoğrafların yer aldığı iki adet pano bulunmakta. Hemen mezar odasının önünde bulunan televizyonda ise mezar odasının canlı görüntüsü ziyaretçilere sunulmaktadır.

ATATÜRK’ün aziz naaşı mozolenin zemin katında doğrudan doğruya toprağa kazılmış bir mezarda bulunmaktadır. Mozolede ki sembolik lahdin 7 metre altında bulunan mezar odası Selçuklu ve Osmanlı türbe mimarisi tarzında sekizgen planlı olarak yapılmıştır. Mezar odasının zemin ve duvarları siyah, beyaz, kırmızı, yeşil mermerlerle kaplanmıştır. Mezar odasının tam ortasında kırmızı mermerden bir sanduka bulunmaktadır. Bu sandukanın etrafında 81 ilimizden, KKTC ve Azerbaycan’dan getirilen topraklar pirinç vazolara konulmuştur. ATATÜRK’ün naaşı o dönemin bütün vilayetleri, Selanik’teki evi, Kore’deki Türk şehitliği, KKTC ve Suriye’deki Türk toprağı sayılan Süleyman Şah’ın mezarından getirilen toprakların harmanlandığı mezara konulmuştur.

Ama bilmeliyiz ki; II’nci Cumhurbaşkanımız İsmet İNÖNÜ’nün 21 Kasım 1938’de Türk Milletine beyannamesinde söylediği gibi, “Hakikatte yattığı yer, Türk Milletinin O’nun için aşk ve iftiharla dolu olan, kahraman ve vefalı göğsüdür.”