Çalışma Masasında ATATÜRK

Tonozlu galerilerin bitiminde Cumhuriyet Kulesi’ne ulaşılır. Bu bölümde “Fikir ve Düşünce Adamı ATATÜRK” fikrinden yola çıkılarak hazırlanan “Çalışma Masasında ATATÜRK” kompozisyonu yer almaktadır. Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN tarafından yapılmış olan Çankaya Köşkü’ndeki çalışma masasında gördüğünüz ATATÜRK’ün bal mumundan heykeli orijinal boyutlardadır. Kıyafetleri ve kitapların konulduğu kütüphane haricinde sergilenen tüm objeler ATATÜRK’e ait ve orijinaldir.
ATATÜRK’ün Köpeği Foks


ATATÜRK’ün en sevdiği köpeklerinden biridir. ATATÜRK’ün sağlığında Gazi Terbiye Enstitüsü Öğretim Üyelerinden Necdet PENÇE tarafından içi doldurulup saklanmış sonra da eşi İrfan PENÇE tarafından 15 Ekim 1969’da Anıtkabir’e bağışlanmıştır.Atatürk'ün Özel Kitaplığı

ATATÜRK ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin son bölümünde ATATÜRK Özel Kitaplığı bulunmaktadır. Bu bölümde ATATÜRK’ün kendine ait kitapları ve içeriğinde ATATÜRK ile ilgili bilgilerin yer aldığı 14 adet dokunmatik bilgi cihazı yer almaktadır.

Bilindiği üzere ATATÜRK, okumayı ve yazmayı çok severdi. Kitaplara karşı olan ilgisini ise şöyle ifade etmiştir: “Ben çocukken yoksuldum. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım.”


İşte, “Fikir ve Düşünce Adamı ATATÜRK” ten ilham alınarak 11 Haziran 2005 tarihinde çağdaş müzecilik anlayışı doğrultusunda yeniden düzenlenen bu bölümde ATATÜRK’ün Özel Kitaplığı’nda yer alan kitaplardan 3.123 adedi vitrinlerde sergilenmektedir. Kitapların dillere göre dağılımında ağırlıklı olarak Fransızca ve Türkçe, bunun yanında İngilizce, Romence, Yunanca ve Latince kitaplar bulunmaktadır. Konu bazında değerlendirildiğinde ilk sırayı tarih, ikinci sırayı ise dil ve edebiyat almaktadır.

Yaşamının her döneminde kitapla bütünleşmiş, okuma sevgisinin kendisine sağladığı bilgi birikimini zaman zaman kaleme almış olan ATATÜRK, farklı konularda kitaplar yazmıştır.

Nutuk, Türk tarihinde bir dönüm noktası olan Kurtuluş Savaşı’nı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve 1927’ye kadar olan devrimlerin bir kısmını ATATÜRK’ün kendi kaleminden anlatan önemli bir kaynak eserdir. ATATÜRK, bu eseri, 3 ay gibi kısa bir sürede yazmıştır.


Bu bölümde dokunmatik ekranlı bilgisayarlarda ATATÜRK ve Kitap, Fotoğraflarla ATATÜRK, Anıtkabir Kütüphanesi, Anıtkabir Özel Defteri ve Anıtkabir Tanıtım Bölümü ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur. Bu cihazlar sayesinde ziyaretçilere Anıtkabir ve ATATÜRK ile ilgili bilgilere ulaşma imkânı sağlanmıştır.


ATATÜRK Özel Kitaplığının yer aldığı müze dördüncü bölümden Müdafaa-i Hukuk Kulesi’ne ulaşmaktayız. Müdafaa-i Hukuk Kulesi’nden çıkıldığında hemen solda tüm ihtişamıyla mozole karşımızda yer almakta ve böylece Misakımillî Kulesi’nden başlanan ATATÜRK ve Kurtuluş Savaşı Müzesi son bulmaktadır.